Başkan Uzun’dan 23 Nisan Mesajı (23.04.2018)
23 Nisan 2018
MÜSİAD Başkanı Uzun’dan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Mesajı (1.05.2018)
1 Mayıs 2018

UZUN : Sanayi Sitelerinin Geniş Alanlara Taşınması (29 Nis 2018)

MÜSİAD Elazığ Başkanı Hasan UZUN, Üretim Reform Paketinin içinde yer alan sanayi sitelerinin taşınması ile ilgili bir açıklama yaptı.

7033 Sayılı “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Yürürlüğe girdiğini ifade etti.

Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi amacıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan 7033 sayılı kanun, 01 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir dedi.

Yapılan değişiklik ile alakalı yerleşim alanları içerisinde kalan KSS ile sanayi işletmelerinin taşınmasına devlet desteği geliyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görev ve yetkileri bu kapsamda yeniden tanımlanıyor. Bakanlığa, yerleşim alanları içerisinde bulunan sanayi sitelerinin ve sanayi işletmelerinin yerleşim alanı dışına taşınmasına ve planlı sanayi alanları dışında faaliyet gösteren sanayi işletmelerinin planlı sanayi alanlarına taşınmasına yönelik faaliyetleri yürütme ve taşınma masraflarını kredi ile destekleme görev ve yetkisi veriliyor.

Küçük sanayi sitelerinde görev yapan sanayicilerin daha verimli ve geniş alanlarda üretim yapabilmeleri amacıyla sanayi sitelerinin şehrin makul mesafe dışında geniş alanlara taşınması gerektiğine dikkat çeken Uzun, şunları kaydetti:

“Söz konusu paket ile taşınmak isteyen, taşınması ön görülen sanayi sitelerinin tüm altyapı, üstyapı ve arsa edinim maliyetleri de dahil olmak üzere bütün maliyetlerini kredilenmesi de esnaflarımız için iyi olacaktır. Bu taşınma işlemi sağlandığı takdirde, kent içi trafik yoğunluğu azalacak, bu sanayi siteleri için transit geçiş güzergahlarında ulaşılabilir ve erişilebilir alanlar oluşturması lazım.”

Çalışanından, işverenine küçük sanayi siteleri için elzem ihtiyaç olduğunu, bu konuda MÜSİAD olarak yeni yapılacak olan Sanayi Sitesinin Organize Bölgesinin yakınında olması gerektiğini, bu sayede büyük sanayicilerin imalat taleplerinin de karşılanacağını aktaran Uzun, küçük sanayicilerin de gelişerek büyük sanayiciler olarak Organize Sanayi Bölgelerine geçeceğini, onların yerini de küçük sanayicilerin alacağını kaydetti.

Comments are closed.