Hedef
2023


Hasan Uzun Kimdir ?

Hasan UZUN


 Hasan UZUN 1966 yılında doğdu. İlk okulu bitirdikten sonra babası onun  hafız olmasını istediğinden dolayı Elazığ’da Diyanete bağlı Kur’an kursuna kayıt etti. Kur’an okuma sertifikasını aldıktan sonra daha iyi bir eğitim alması için babası dostlarıyla istişare eder.

 Özellikle kirvesi olan Ömer Keke’nin(Allah mekanını cennet kılsın)önerisi doğrultusunda ya İstanbul ya da Konya üzerinde durulur. O yıllarda Konya’da et kombinesi müdürlüğünü yürüten Şahabettin Sebtioğlu’nun bulunmasından (Allah mekanını cennet kılsın) dolayı Konya’ya götürülür.

 Şehabettin Bey, UZUN ile alakadar olur. Konya müftü yardımcısı Osman Endiz Beye (allah razı olsun) emanet eder. Osman Bey, UZUN'u imam hatip lisesine kaydeder. 1983 yılında Konya İmam Hatip Lisesinden mezun olur. Aynı yıl üniversite sınavında da başarılı olur ve Erzurum İlahiyat Fakültesini kazanır. Üç yıl Erzurum'da okuduktan sonra yatay geçiş ile Konya Selçuk Üniversitesine geçiş yapar. Kalan iki yılını Konya’da tamamlar. 1989 yılında Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olur.

 Bir taraftan eğitimini sürdüren UZUN, diğer taraftan da yazın ailesinin işlerine yardım eder. Kesintisiz çalışır. Babasının peynir komisyonculuğu yaptığı peynirin imalatını öğrenir. Ailesinin imalat konusunda güvenini kazanır. Ticareti okulla beraber yürütmeye devam eder. 1990 yılında Konya Selçuk Üniversitesinde ‘Dinler tarihi" alanında yüksek lisansı kazanır ve devam eder. Bir yıl sonra da Konya Kadınhanı ilçesine Din Kültürü Öğretmeni olarak atanır. İki yıl çalışır. Ailesini Konya’ya götürmek için babasını ikna edemez. Bir yandan da yüksek lisansına devam eden UZUN, 1992 yılında yüksek lisansını bitirir. Anne ve babasına bakmak, ailesinin yanında olmak için Elazığ’a geri döner. Bir yandan ticari işler kendi mecrasında yürür. Peynir imalatına da abisi yapar, batı illerinde satışını UZUN kendisi yapar.

 Küçük kardeşinin de ticarete başlamasına katkı sağlar. Kardeşinin ticareti öğrenmesi için desteğini sürdürür. 1993 yılında Elazığ’da ihtiyaç duyulan sektörleri tespit için araştırma yaptırır. Araştırma neticesi "pastane ürünleri ve ekipmanları"nın ihtiyaç olduğu anlaşılır. Bu doğrultuda, kardeşi ile birlikte 1990 yılında aile şirketi olarak UZAŞ GIDA kurulur.

 UZAŞ GIDA, bölgeye hitap eden şirket haline gelir. Günümüz itibariyle UZAŞ GIDA faaliyetlerine devam etmektedir.

 Ailesi UZUN'un okumasına fırsat verdiği için o da ailesine karşı sorumluluğunu yerine getirir. Tüm çalışmalarını kendisi için değil ailesini merkeze alarak yapar. Bir yandan öğretmenliğini sürdürürken diğer yandan da ailesi ile beraber ticari işleri yürütür. 1996 yılında Asteğmen Öğretmen olarak Çamlıhemşin’de askerliğini bitirir.

 1998 yılında Fırat Eğitimcilik Ltd. Şti adı altında arkadaşlarıyla bir dershaneyi satın alır. Çok istediği eğitim ve öğretim sektörüne girer.

 2007 yılında da yabancı dil eğitimindeki boşluğunu görür. ’’Amerikan Kültür Dil Okulu’’ markasının franchise iznini alır ve Elazığ halkına katkı sağlamayı sürdürür.2008 yılında ‘’Eksen Yıldızları Anaokulunu halkaya ilave eder.2016 yılında “Amerikan Kültür Dil Okulu” markasının franchiseını bırakır ve Eksen Yıldızları Ltd. Şti adı altında kendi dil okulu Eksen'i kurar. Günümüz itibariyle yabancı dil okulu ve okul öncesi kurumlarıyla faaliyetine devam etmektedir. 1998 yılından itibaren ortalama her yıl en az 50 çalışana katkı sağlamıştır. Dershaneyi, Cumhurbaşkanının kapatılacak dediği yıl kapatır.

 UZUN'un eğitim sektörüne girmesi, başta yakın akrabaları olmak üzere çevresinin çocuklarının okumasını sağlamış, onların geleceğe hazırlanmasına birinci derece katkı sağlamıştır.

 Ülkemizin istikrarının inişli ve çıkışlı olduğu döneme denk gelen UZUN'un hayatı hep mücadele ile geçti. Uzun vadeli hesapların yapılamadığı ve özgürlük mücadelesinin verildiği yıllardı. Bugünde o mücadelenin devam ettiğini görmektedir.

 Günümüz itibariyle öğretmenliği bırakmış ve 2001 yılında MÜSİAD’a üye olmuştur.2015 yılında Elazığ MÜSİAD’ın şube başkanlığını üstlenmiştir. Başkanlık süresi içerisinde ilimizde ekonomi ile ilgili dernekleri bir araya getirerek ELEP adında bir platform kurmuştur. 2 Dönem başkanlık yaptıktan(2015-2017/2017-2018) sonra 2018 yılında başkanlığı bırakmıştır. Günümüz itibariyle MÜSİAD istişare kurulu üyesi olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Hayatı boyunca bulunduğu ortamda yakınlarına, yaşadığı şehire ve ülkesine hep katkı sağlama çabasında bulunmuştur. Bu çaba yolunda 1997 yılında Eğitim BİR-SEN Yönetim Kurulu Üyesi, 2006 yılında Goncalar Solmasın Kurucu Üye, 2011 yılında ŞAVAKDER yönetim kurulu görevlerinde bulunmuştur. 2022 yılı itibariyle de Anadolu Eğitim Derneği Kurucu Başkanı olarak görevde bulunmaktadır. Allah’ın verdiği ömür devam ettikçe ve sağlığı el verdikçe ülkeye ve insanlığa hizmet etmeye, katkı sağlamaya devam edeceğini ifade etmektedir.

 Hasan UZUN evli olup 3 çocuk babasıdır.

Videoyu Oynat

Sol Tarafa Video Alanı


Video hakkında kısa açıklama alanı

Tarihsel Akışı

 • 2022Anadolu Eğitim Derneği

  Kurucu Başkan
 • 2016Eksen Kurs Merkezi

  Amerikan Kültür adını bırakıp kendi dil okulunu kurar.
 • 2008Eksen Anaokulu

  Çocuk gelişimi ve anaokulu çağı çocuk eğitiminin önemini bildiği için bu sektöre girer.
 • 2007Amerikan Kültür Dil Okulu

  Yabancı dil eğitim boşluğunu kapatmak adına sektöre giriş yapılır.
 • 2015-2018MÜSİAD Elazığ Başkanlığı

  2 Dönem MÜSİAD Elazığ Başkanlığı
 • 2011ŞAVAKDER

  ŞAVAKDER Yönetim Kurulu
 • 2006GONCALAR SOLMASIN

  Goncalar Solmasın Kurucu Üye
 • 2001MÜSİAD ÜYELİĞİ

  İlk Müsiad Üyeliği
 • 1998İlk Dershane - Fırat Eğitimcilik

  Çok istediği eğitim sektörüne giriş.
 • 1997Eğitim BİR-SEN

  Yönetim Kurulu Üyesi
 • 1996Askerlik

  Astteğmen Öğretmen olarak Çamlıhemşin’de askerliğini bitirir.
 • 1992Konya Selçuk Üniversitesi Yüksek Lisans

  Yüksek Lisans Bitiş
 • 1990UZAŞ GIDA

  UZAŞ Gıda Şirketinin Kurulumu
 • 1986-1989Konya İlahiyat Fakültesi Mezuniyet

  Aynı yıl üniversite sınavında başarılı olur ve Erzurum İlahiyat Fakültesini kazanır. Üç yıl boyunca Erzurum’a alışamaz arkadaşlarından ayrılmak zor olsa da 1986 yılında yatay geçişle tekrar Konya’ya döner.
 • 1983-1986Erzurum İlahiyat Fakültesi

  Aynı yıl üniversite sınavında başarılı olur ve Erzurum İlahiyat Fakültesini kazanır. Üç yıl boyunca Erzurum’a alışamaz arkadaşlarından ayrılmak zor olsa da 1986 yılında yatay geçişle tekrar Konya’ya döner.
 • 1983Konya İmam Hatip Lisesi

  1983 yılında Konya imam hatip lisesinden mezun olur.
 • 1966Doğdu

  Hasan UZUN 1966 yılında doğdu.