Doğu ve Güneydoğu’dan, Zeytin Dalı Harekatı’na Destek (24.01.2018)
24 Ocak 2018
AB’nin Vize Politikasında Değişikliğe Gitmesi Türkiye İçin Olumlu Bir Gelişme (6.03.2018)
6 Mart 2018

MÜSİAD’DAN KİLİS’Lİ VATANDAŞLARA OSMANLI USÜLÜ DESTEK (23.02.2018)

MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Hasan Uzun  Afrin Operasyonu sırasında, Suriye’den atılan roketler sonucu sıkıntı yaşayan Kilis halkının esnafa olan borcu, MÜSİAD tarafından başlatılan “Zimem Defteri” kampanyası ile ödeniyor.

Osmanlı döneminde sıkça uygulanan “maddi durumu iyi olmayanların esnafa olan borcunun ödenmesi” geleneği, MÜSİAD tarafından başlatılan kampanya ile sürdürülüyor.

Kilis’te, Suriye’den atılan roketler nedeniyle sıkıntı yaşayanların esnafa olan birikmiş borçları, Zeytin Dalı Harekatı’na destek amacıyla MÜSİAD tarafından Kilis’te düzenlenen Başkanlar Toplantısı sonrası başlatılan kampanya kapsamında ödeniyor. MÜSİAD üyesi işadamları, bakkal ve fırın esnafını ziyaret ederek veresiye defterlerini satın alıyor. MÜSİAD üyesi hayırsever iş adamları tarafından ödenen borçlar, bölge halkının ve esnafın rahat bir nefes almasını sağlıyor.

Zimem Defterlerinin satın alınması kampanyasına ilişkin konuşan MÜSİAD Elazığ Başkanı Hasan Uzun, temeli Osmanlı Devletine dayanan bu geleneğin yaşatılmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Uzun açıklamasında “ Zimem Defterlerinin satın alınması uygulaması ile Osmanlılardan bize miras kalan ve önceki dönemlerden itibaren MÜSİAD tarafından uygulanan bu anlamlı geleneği yaşatmak istedik. Kilis, Suriye’de yaşanan gerilimlerden en çok etkilenen illerimizin başında geliyor. Roketli saldırılar sonucu bölge halkı ve esnafımız büyük zarar gördü. Bizler de bu şekilde bir kampanya başlatarak esnafımıza ve borcunu ödemekte zorlanan vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“İnşallah en uzak yerlere kadar elimizden geldiği kadar ulaşmak istiyoruz. Rabbim bunun devamını getirmeyi bizlere nasip etsin. Suistimale uğramaması için bir ekip oluşturup altyapısını hazırladık. Şimdilik 3 gün içinde 15 esnafımıza ulaştık. Ekip olarak kısa zamanda çok kişiye ulaşmak istiyoruz. ” dedi.

Zimem Defteri Nedir?

Zimem kelimesi, zimmet (borç) kelimesinin çoğuludur. Zimem Defteri, veresiye alışveriş yapan kişilerin isimlerinin yazılı olduğu “veresiye defteri” anlamına gelmektedir. Osmanlı Devleti zamanında durumu iyi olanların, özellikle Ramazan aylarında esnaflara giderek borcu olanların borcunu ödemesi bir gelenek haline gelmiştir. Bu gelenek daha sonra Zimem Defteri şeklinde şöhret kazanmıştır.

Comments are closed.