MÜSİAD’tan Fitch’e Tepki (27 May 2018)
27 Mayıs 2018
MÜSİAD ELAZIĞ ŞUBESİ KABİNE AÇIKLAMASI YAYINLADI (10.07.2018)
10 Temmuz 2018

İŞ DÜNYASI ’24 HAZİRAN’ SONRASINDAN UMUTLU (29.05.2018)

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şube Başkanı Hasan Uzun, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nden sonra Türkiye’nin hızlı bir şekilde çıkışa geçeceğini düşündüklerini söyledi.

Uzun, yaptığı açıklamada, MÜSİAD’ın 9 Mayıs’ta 28’inci yılı geride bıraktığını anımsattı.

İş dünyasında erdemi ve yüksek ahlakı temel alan bir yapıyı inşa etmek inancıyla yola çıktıklarını anlatan Uzun, MÜSİAD’ın kuruluşundan bugüne değerlerinden hiçbir zaman ödün vermediğinin altını çizdi.

Uzun, teşkilatının 73 ülkede, 197 irtibat noktasıyla dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren güçlü bir sermaye platformu olduğuna işaret ederek, 2018’i “Afrika yılı” ilan ettiklerini ve kıtada faaliyetlerinin arttığını bildirdi.  

Afrika kıtasında; Güney Afrika, Sudan ve Nijerya’da şubelerinin olduğunu aktaran Uzun, “Benin, Fildişi Sahili, Moritanya, Nijer, Senegal, Fas ve Çad’da temsilciliklerimiz bulunuyor. Çalışmalarımız, resmi temaslarımız sürüyor. Bu yıl sonunda toplam 30 Afrika ülkesinde faaliyette olmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

– “Afrika ile beraber kalkınmanın peşindeyiz”

Uzun, Konya’da düzenlenen Türkiye-Afrika Ekonomi Forumu’nda Afrika’dan kente gelen 200’ü aşkın iş adamına Türkiye’yi tanıttıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“MÜSİAD olarak özellikle Türk iş adamının dünya genelinde iş yapmasını sağlayacak fuar organizasyonları ve bu tür ekonomik forumlarla hem ülkemizin tanıtımına hem de Afrika’ya yönelik açılım olarak Türk iş adamlarını Afrika’ya götürmek için atılım içindeyiz. Kıtanın insanıyla gönül bağı kurmanın, büyüyeceksek de birlikte büyümenin, beraber kalkınmanın peşindeyiz. Dolayısıyla bütün bu girişimlerimizin altında yatan sebep de budur.”

– “Büyüme hedefi yüzde 6”

Türkiye’deki ekonomik gelişmelere ilişkin ise Uzun şu değerlendirmelerde bulundu:

“Büyümenin 2018 yılı için yüzde 6 seviyelerinde olacağını tahmin ediyoruz. Çünkü Türkiye yaklaşık yüzde 5’in üzerinde bir büyümeye artık oturmuş durumda. Onun üstünde sürprizler olmayacağını düşünüyoruz. Seçim sonrasında özellikle Türkiye’deki belirsizliklerin bitmesi neticesinde hızlı ve istikrarlı bir şekilde Türkiye’nin çıkışa geçeceğini düşünüyoruz.

Uzun, yüksek kur riskinin sanayici ve yatırımcıyı çok büyük sıkıntıya soktuğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

“Özellikle bunun kontrol altına alınması için öncelikle enflasyonun kontrol altına alınması ile ilgili çabanın artırılması gerektiğini düşünüyorum. Döviz ne için artar? Tabii ki siyasi konjonktürün getirdiği şeylerin etkisi olabilir ama ana etkenin burada enflasyonun olduğunu ifade etmek istiyorum. Türkiye’nin özellikle üretimini artırması gerektiğini, enflasyonu aşağı çekerek ve kur riskini de yavaş yavaş aşağı indirmesi gerektiğini düşünüyorum. Biraz bu konuda farklı düşünüyorum.”

Comments are closed.